Lyžiarske stredisko Látky - Kočanda                                                                                   naspäť hlavná stránka

leží v nadmorskej výške okolo 900 metrov v krásnej odľahlej časti Slovenského Rudohoria, v časti Veporské vrchy. Nachádza na spojnici medzi Hriňovou a Kokavou nad Rimavicou 1 km za obcou Látky. Obľúbené stredisko prevádzkuje už viac ako 15 rokov Roľnícke družstvo Látky.
Prevádzkujú sa 2 vleky s prepravnou kapacitou 900 osôb za hodinu. Dĺžka vlekov je okolo 500 m, prevýšenie 80 m. Svah je priestranný, orientovaný severovýchodne s výhľadom na 1111 m vysoký zalesnený vrchol Bykova. Svah je určený hlavne pre nenáročných lyžiarov, lyžiarske kurzy a rodiny s deťmi. Trate sú umiestnené na svahu s nadmorskou výškou 850 až 930 m.

Veľký záujem je o večerné lyžovanie pri umelom osvetlení. Počas vianočných prázdnin býva večerné lyžovanie každý deň, mimo prázdnin 3 x v týždni a to v stredu, v piatok a v sobotu.

Svahy sú kvalitne upravované, od sezóny 2005/2006 používa Roľnícke družstvo na úpravu svahu snežné pásové vozidlo Leitner LH 500, ktoré zakúpilo s použitím finančných prostriedkov z EÚ. K dispozícii je aj umelé zasnežovanie, ktoré Roľnícke družstvo využíva už 5 rokov, avšak k jeho využitiu je potrebné, aby boli vhodné poveternostné podmienky (teplota nižšia ako – 5 °C).

Lyžiarske stredisko Látky – Kočanda vyhľadávajú najmä lyžiari z blízkeho okolia, hlavne z okresov Detva, Poltár a Lučenec. Počas víkendov využíva lyžiarske stredisko aj veľa chatárov z blízkych chatových oblastí. Rapídny je aj nárast lyžiarov zo zahraničia, hlavne z Maďarska. Výhodou lyžiarskeho strediska je blízkosť k hlavnej ceste č. 526, pričom parkovisko je vzdialené od hlavnej cesty 10 – 50 m. Kapacita parkoviska je okolo 100 miest a parkovanie je bezplatné. Služby v lyžiarskom stredisku sú na požadovanej úrovni. K dispozícii je bufet s kapacitou 30 miest na sedenie a s prístupom i cez okienko, s celodennou prevádzkou. Na veľmi slušnej úrovni sú aj sociálne zariadenia v lyžiarskom stredisku.

Novinkou do sezóny 2007/2008 je inštalovanie čítacích turniketov na lyžiarske lístky k lyžiarskym vlekom. Nový systém predaja nám umožnil aj zavedenie 2-hodinových lístkov. Dúfame, že nový systém predaja lyžiarskych lístkov prispeje k skvalitneniu ponuky v našom lyžiarskom areáli a nebude spôsobovať technické problémy( cenník lístkov na vleky). Požičovňa lyžiarskeho výstroja je 1 km od lyžiarskeho strediska. Vo vzdialenosti 2 km od lyžiarskeho strediska je bežecký areál Látky – Mláky s upravovanými bežeckými traťami.


Ceny vlekov sú v porovnaní s inými lyžiarskymi strediskami veľmi výhodné. Roľnícke družstvo má k dispozícii vlastnú turistickú ubytovňu s kapacitou 90 osôb, ktorú počas lyžiarskej sezóny využívajú hlavne účastníci školských lyžiarskych kurzov a počas víkendov hlavne rodiny s deťmi.


Lyžovačka 2003 v obrázkoch
Lyžovačka 2007 v obrázkoch